Czy podróże kamperem lub z przyczepą kempingową są dla mnie?

Uważasz się za dobrego stratega, chociaż nie trzymasz się kurczowo swoich planów? Czujesz się dobrze we własnych czterech ścianach, ale jednocześnie chcesz zaznać dozy przygód i podróży? Cenisz sobie domową wygodę, masz sentyment do pewnych rzeczy, lecz czasami czujesz potrzebę wyjścia w teren lub podziwiania krajobrazu? A może cały czas się wahasz, czy aby na pewno spodoba Ci się wyjazd na kamping i nocowanie w miejscach nieco innych niż hotele, prywatne kwatery czy hostele? Przekonajmy się, czy Twoim żywiołem są kampery i przyczepy kempingowe, a ten sposób podróżowania jest Tobie dedykowany! Oto kilka cech i nawyków dobrego i doświadczonego kampermana!

Podróżujący kamperem lubi i dom i turystykę.

Masz swoją ulubioną kanapę i tylko na niej jesteś w stanie się zrelaksować? Nie wyobrażasz sobie wieczoru bez ulubionej książki w swoim fotelu? Zgodzimy się w tym, że byłoby bardzo ciężko transportować samolotem czy samochodem osobowym swoje ulubione meble, a znakomita większość miejsc noclegowych zwyczajnie nie zgodziłaby się na ich wniesienie. Idealnym rozwiązaniem zatem jest kamper – jeżeli mamy taką możliwość przestrzenną i ochotę, możemy wiernie odwzorować domowe zacisze w naszej przyczepie czy wewnątrz pojazdu. Jednocześnie nie jesteśmy zmuszeni do rezygnacji z wojaży i szeroko rozumianej turystyki – po całodniowej leśnej wędrówce wracamy na nasze obozowisko i korzystamy z udogodnień oferowanych przez kamper lub przyczepę kempingową. Żaden inny środek transportu czy miejsce noclegowe nie oferuje tak dogodnego połączenia podróżowania i własnego lokum.

Podróżujący kamperem potrafi się zorganizować.

Spontaniczne wyjazdy mają swój urok, energię i niepowtarzalny charakter, jednak zabranie ze sobą zbyt małej ilości czystej wody może mieć nieprzyjemne konsekwencje – szczególnie podczas podróży w odludne tereny. Dlatego każdy uczestnik wyjazdu z przyczepą kempingową lub kamperem powinien chociaż w minimalnym stopniu rozplanować podstawowe kwestie. Do takich bez wątpienia zaliczają się: planowana trasa wraz z postojami, okres czasu przez jaki mamy zamiar zostać na danym miejscu noclegowym, bazowa ilość pożywienia oraz napojów odpowiednio dostosowana do długości podróży czy ilości
uczestników. Oczywiście – plany ulegają zmianie i należy mieć do nich odpowiednią dawkę dystansu, a szczególnie gdy nocujemy w kamperze czy przyczepce kempingowej. Niemal pewne jest, że któryś punkt programu nie wypali czy ulegnie przynajmniej jednej korekcie „w praniu”.

Podróżujący kamperem uwielbia kontakt z drugą osobą.

Nie mówimy tu tylko o współuczestnikach wyprawy czy osobach, które napotkamy na obozowisku. Podczas podróży może wystąpić wiele nieprzewidzianych okoliczności, w których kontakt z drugą osobą będzie niezbędny. Od rozmowy z tymczasowym sąsiadem na kempingu przez zapytanie o drogę lub miejsce postojowe, aż do (odpukać w niemalowane!) konieczności skorzystania z pomocy w wyniku awarii pojazdu – trzeba będzie odważyć się i przełamać lody wobec nieznajomych. Warto również dodać, iż osoby podróżujące kamperem lub przyczepką kempingową traktują się jak swego rodzaju rodzina czy grupa – analogicznie jak „chopperowcy” czy kierowcy ciężarówek. Biorąc pod uwagę tę kwestię, ekstrawertycy i osoby o charakterze sangwinicznym szybko zasymilują się z nową społecznością i poczują się jak ryby w wodzie, wśród „swoich”.

Podróżujący kamperem jest otwarty na nowe idee i doświadczenia.

Skoro o otwartości mowa – kamperman wychodzi naprzeciw nie tylko nowo poznanym osobom, ale i reaguje na propozycje, sugestie i pomysły. Trzeba mieć świadomość, że nie każdy plan uda się zrealizować w stu procentach i przygotować się na ewentualne zmiany. Szczęśliwi obozowicze są przygotowani na taką ewentualność i zamiast reagować zirytowaniem lub rozżaleniem, są gotowi podjąć wyzwanie i wynieść niej cenne doświadczenia. Osoby podróżujące od wielu lat kamperem lub z przyczepą kempingową zwracają uwagę początkującym, że należy podchodzić do nieprzewidzianych kwestii bez uprzedzeń i korzystać z nadarzających się okazji na przygodę. Kto wie, być może zmiana trasy z powodu remontu drogi czy wybranie przystanku noclegowego „na dziko” może być jeszcze bardziej ekscytujące i niesamowite niż postępowanie według pierwotnego planu?

Podróżujący kamperem nie lubi nudy i schematycznego myślenia.

Uważasz campingi i pola dla przyczepek kempingowych za relikt przeszłości? Wyjazd camperem kojarzy Ci się z długą i męczącą podróżą, by dojechać na kompletne odludzie? No cóż, zastanów się jeszcze raz. Spójrz, ile możliwości
daje Ci podróżowanie kamperem czy przyczepką kampingową. Poza oczywistą niezależnością od ośrodków turystycznych czy miejsc noclegowych, możesz rozwijać swoje pasje i hobby. Bez względu na to, czy są to górskie wędrówki, wędkarstwo ryb, spływy kajakowe czy przecieranie szlaków rowerowych – po prostu camper i nuda nie stoją obok siebie! Dlaczego schematyczne myślenie jest nieodpowiednie dla podróżujących? Ponieważ zabija kreatywność i ogranicza horyzonty, które przecież powinny być tak szerokie, jak możliwości wyjazdów i spędzania wolnego czasu. Dlatego im większa niechęć do nudy, tym lepiej dla osób decydujących się na kampera lub przyczepkę kempingową!

Rozpoznajesz siebie w powyższych podpunktach? Świetnie – oznacza to, że masz zadatki na prawdziwego zdobywcę kampingów, a wyjazdy kamperem lub z przyczepą kempingową. Nie pozostaje Ci nic innego jak tylko rezerwować kampera i rozmyślać nad kierunkiem podróży. Nie jesteś przekonany co do tego, czy nadajesz się na wyjazd? Mamy dla Ciebie idealne narzędzie poznawcze: spróbować w praktyce! Zawsze lepiej spróbować raz i stwierdzić, że na tym kończymy naszą przygodę z campingami niż cały czas zastanawiać się i rozmyślać „co by było, gdyby…”. Jedno jest pewne – wycieczki kamperem lub z przyczepką kempingową powinien spróbować każdy, kto lubi podróżować, a turystyka stanowi ich pasję i hobby.