Wynajmig.pl - wynajem kamperów i przyczep kempingowych Wypożyczalnia kamperów wypożyczalnia przyczep kempingowych wynajem camperów wynajem przyczep campingowych wynajmig.pl
Zaloguj Załóż konto Artykuły Jak to działa Wystaw ofertę Wypożycz

Jaką przyczepę mogę ciągnąć z moją kategorią prawa jazdy?

jaką przyczepę mogę ciągnąć, kategoria B, B96, B+E, wynajem pryczep kempingowych

[Aktualizacja: Grudzień 2022] Poruszając się zestawem z przyczepą kempingową należy wziąć pod uwagę dodatkowe uwarunkowania prawne. Dotyczą one konieczności posiadania specjalnych uprawnień, odpowiedniego połączenia przyczepy z samochodem, specyficznych zasad ruchu drogowego a także dodatkowych opłat. Część z tych zasad jest uniwersalna a część uzależniona od dopuszczalnej masy całkowitej (DMC) zestawu.

-->Kalkulator dopuszczalnej masy przyczepy<--

Hak holowniczy

Podłączenie przyczepy kempingowej do samochodu wymaga posiadania haka holowniczego a także podłączenia prądowego po stronie samochodu. Możliwe jest zarówno zamontowanie haka na stałe jak i możliwego do demontażu. Nie wszystkie państwa Europy dopuszczają w swoich przepisach haki zamontowane na stałe, w związku z tym, mimo, że zarejestrowany w Polsce pojazd ma prawo wjechać z takim hakiem na ich teren, warto od razu rozważyć zamontowanie haka możliwego do demontażu. Istnieją też rozwiązania haków chowanych, tzn. takich, które są zamontowane na stałe jednak w sytuacji, kiedy nie chcemy ich używać, możemy je w prosty sposób schować pod tylnym zderzakiem. Standardowy hak holowniczy wraz z montażem to koszt rzędu kilkuset złotych. Po zamontowaniu haka należy udać się do Stacji Kontroli Pojazdów, a następnie do Wydziału Komunikacji, gdzie informacja o montażu haka wprowadzana jest do dowodu rejestracyjnego. Szczegółowe informacje na temat montażu haka możesz uzyskać np. tutaj.

wynajem kamperów i przyczep kempingowych wypożyczalnia kamperów Zarabiaj na kamperze

Dopuszczalna masa przyczepy

Fakt, że mamy zamontowany hak nie oznacza, że możemy holować dowolną przyczepę kempingową. Zgodnie z polskimi przepisami dopuszczalna masa całkowita przyczepy nie może przekroczyć wagi wskazanej w komórce O.1 dowodu rejestracyjnego. Dla przykładu na załączonym skanie dowodu rejestracyjnego jest to 1300 kg. Ponieważ dopuszczalna masa całkowita (DMC) samochodu, określona w komórce F.1 dla tego pojazdu wynosi 2260 kg, oznacza to, że w sumie z tego punktu widzenia nasz zestaw może mieć maksymalnie 3560 kg. Jednak jest to więcej niż 3,5 tony, co oznacza, w przypadku gdybyśmy chcieli ciągnąć najcięższą możliwą przyczepę, dodatkowe wymagania odnośnie posiadanego prawa jazdy czy też opłat za korzystanie z dróg, o czym szerzej w dalszej części artykułu.

jaką przyczepę mogę ciągnąć, kategoria B, B96, B+E, jak ciężka może być przyczepa

Jaką przyczepę mogę ciągnąć?

Oblicz jaką przyczepę możesz ciągnąć

*Kategoria prawa jazdy
Wprowadź kategorię prawa jazdy
*Dopuszczalna masa całkowita pojazdu (pole F2)
*Masa własna samochodu (pole G)
*Masa dopuszcalna przyczepy z hamulcem (pole O.1)
Masa dopuszcalna przyczepy bez hamulca (pole O.2)

jaką przyczepę mogę ciągnąć, kategoria B, B96, B+E, jak ciężka może być przyczepa

Z jaką przyczepą mogę jechać? Jaką przyczepę do samochodu

Opłaty drogowe

Przejazd autostradami, drogami szybkiego ruchu oraz niektórymi odcinkami dróg krajowych wymaga uiszczenia opłaty także przez kierowców samochodów osobowych ciągnących przyczepy, w tym przyczepy kempingowe. Obowiązek ten jest uzależniony od dopuszczalnej masy całkowitej całego zestawu (DMC). Aby sprawdzić czy jesteśmy zobowiązani do uiszczenia opłaty należy zsumować DMC z dowodu rejestracyjnego przyczepy oraz auta (DMC wyrażony w kg znajduje się w kratce F.1). Jeżeli suma jest większa od 3,5 tony (czyli co najmniej 3501 kg), to będziesz musiał zarejestrować się w systemie viaTOLL i uiszczać opłaty.

Dopuszczalne prędkości

Prowadząc samochód z podłączoną przyczepą kempingową należy przestrzegać przepisów, dotyczących dopuszczalnych prędkości. W Polsce w terenie zabudowanym obowiązują nas te same ograniczenia, co pozostałe samochody osobowe (50 km/h lub 60 km/h). Poza obszarem zabudowanym na drogach jednojezdniowych obowiązuje 70 km/h. Natomiast na drogach dwujezdniowych, ekspresowych oraz autostradach obowiązuje maksymalna prędkość 80 km/h. Poruszając się poza terenem naszego kraju należy zapoznać się z ograniczeniami w nich obowiązującymi – ich przegląd możesz znaleźć np. pod tym adresem.

Przewożenie osób w przyczepie

Wielu początkujących fanów karawaningu kusi wizja smacznego snu w przyczepie w trakcie przemieszczania się pomiędzy kolejnymi punktami podróży. Należy pamiętać, że jest to absolutnie niedopuszczalne. W poruszającej się przyczepie nie może przebywać żadna osoba, niezależnie od tego czy i w jaki sposób byśmy jej nie zabezpieczyli.

No to wynajmujemy i w drogę!

Skoro poznaliśmy już przepisy specyficzne dla poruszania się samochodem z przyczepą kempingową, to pozostaje tylko wypożyczyć odpowiednią przyczepę i wyruszyć w drogę ! Zobacz co jeszcze warto rozważyć przed wynajmem przyczepy kempingowej.

O wynajmig.pl

Jeżeli rozważasz wynajem przyczepy kempingowej lub kampera zapraszamy do skorzystania z usług naszej witryny. Na Wynajmig.pl znajdziesz oferty wynajmu kamperów i przyczep kempingowych z terenu całej Polski. Szczegółowe informacje na temat działania serwisu znajdziesz na stronie Jak to działa

Wynajmig.pl - wynajem kamperów i przyczep kempingowych