Kamper czy przyczepa kempingowa

Kamper czy przyczepa kempingowa

Gdy już zdecydujemy się, że nasze wymarzone wakacje spędzimy na przysłowiowym „łonie natury”, czyli na kampingu, pojawia się zasadniczy problem – co wybrać? Kamper czy przyczepa kempingowa? Czy lepiej będzie nasz domek na kółkach kupić czy wynająć? Gdzie będzie się mieszkać wygodniej? Co bardziej sprawdzi się przy naszym stylu podróżowania i podejmowanych aktywnościach?

Odpowiedź na te pytania nie jest prosta i jest mocno uzależniona od tego jakie mamy fundusze, jak aktywnie chcemy spędzać czas na wyjeździe, jak długo chcemy pozostawać w jednym miejscu i w jaki region świata się wybieramy.

Kwestie zasadnicze: kupić czy wynająć?

Zdecydowana większość z nas może sobie pozwolić na wakacyjne wyjazdy nie więcej niż dwa razy w roku. Ograniczają nas zarówno kwestie finansowe, zobowiązania zawodowe, dzieci uczęszczające do szkoły itp.. Optymistycznie zakładając, że będziemy mogli sobie pozwolić na spędzenie na kampingu 20 dni w roku, porównanując koszty zakupu i wypożyczenia przyczepy lub kampera, okazuje się, że ewentualny zakup zwróci się po… około 10 latach[1].

W trakcie tych 10 lat nasza wakacyjna kwatera będzie ulegała rozmaitym, mniejszym lub większym awariom, zwyczajnie rdzewiała, psuła się i wymagała coraz bardziej kosztownych remontów. Do tego doliczyć należy coroczne opłaty stałe – obowiązkowe OC i przeglądy techniczne. Po 10 latach będziemy więc jeździć, nawet jeśli nie pojazdem zabytkowym,  to  na pewno mało nowoczesnym i wyekspoatowanym, podczas gdy preferujący wynajem sąsiad, wydając sumarycznie te same (albo nawet mniejsze – jeśli policzymy koszty eksploatacji) pieniądze, będzie się cieszył w pełni sprawnym, zawsze nowoczesnym sprzętem.  Jeśli nie planujecie więc spędzać na kampingowych wojażach więcej czasu niż standardowy Kowalski  to raczej ni kupujcie przyczepy czy kampera.

Koszty wynajmu i użytkowania przyczepy i kampera

Przyczepa jest zdecydowanie tańsza.  Zarówno w codziennym użytkowaniu (koszt paliwa jest w tym przypadku uzależniony od holownika, ale w większości przypadków będzie i tak niższy niż w przypadku kampera), jak i w cenie wynajmu. W przybliżeniu można powiedzieć, że dobowy koszt wynajmu przyczepy wynosi około połowy stawki oczekiwanej przez firmy wynajmujące kampery.

Gdzie najlepiej z przyczepą kempingową ?

Jeśli należycie do tej grupy bywalców kampingów, która dojeżdżając na miejsce rozbija leżaki, stawia pawilon i sącząc leniwie piwko, tudzież podgryzając miejscowe przysmaki, delektuje się śpiewem ptaków, rześkim powiewem znad pobliskiego morza oraz słodkim nicnierobieniem, przyczepa będzie wyborem bardzo trafionym. Holowniki wykorzystywane do holu przyczepy to przecież bardzo często zwyczajne, stosunkowo niewielkie osobówki,  w sam raz na krótkie wycieczki do pobliskiego miasteczka czy najbliższej lodziarni, a jeśli zechcecie wyskoczyć na zakupy do kampingowego sklepiku (na niektórych kampingach odległości mogą być całkiem spore!), to przecież do przyczepy z łatwością można doczepić również bagażnik rowerowy. Niemniej jednak, jeśli ktoś z jakiegoś względu preferować tu będzie kampera, to przecież w wielu modelach na wyposażeniu są niewielkie skuterki, idealne do szybkiego przemieszczania się na niewielkie odlegości.

Przyczepę docenicie zwłaszcza wtedy, jeśli lubicie zwiedzać nieco dalej położone miejscowości i atrakcje przyrodnicze, ale jednocześnie waszą bazą pobytową przez cały pobyt pozostaje jeden kamping. Nie planując  długich objazdówek, a jedynie wycieczki na maksymalną odległość 100-200 km, możliwość odczepienia holownika i wykorzystania go szybkich podróży okaże się kluczowa podczas poruszania się po często krętych i wąskich lokalnych drogach, czy parkowania w centrach zabytkowych miasteczek. Nie bez znaczenia będzie również to, że nie trzeba będzie przy okazji każdej jednej wycieczki zwijać rozstawionych stoliczków, daszków przeciwsłonecznych i innych nieco bardziej stałych elementów biwakowych.

A gdzie lepiej kamper ?

Jeśli jednak preferujecie zwiedzanie bardziej aktywne zwiedzanie, krótkie 2-3 dniowe pobyty na kolejnych, czasami nawet zupełnie przypadkowo znalezionych kampingach, przyczepa szybko okaże się balastem – wolnym w podróży (w Polsce maksymalnie 80 km/h – nawet na autostradzie) i stosunkowo kłopotliwym podczas instalacji na kampingu i podczas jego opuszczania. Co więcej, w niektórych górskich rejonach możemy się nawet natknąć na całkowity zakaz poruszania się pojazdów z przyczepą! Kamper zasadniczo jest również łatwiejszy w samym prowadzeniu (coś jak troszkę większy dostawczak – do jazdy z przyczepą trzeba się trochę przyzwyczaić) i w manewrowaniu. Warto tu wziąć pod uwagę fakt, że wiele (zwłaszcza mniejszych kampingów) wymaga dużej wprawy od kierowcy chcącego bezpiecznie ustawić swój sprzęt na wyznaczonym miejscu. Jeszcze inną sytuacją w której kamper bezwzględnie wygrywa z przyczepą jest ta, w której fan caravaningu jest jednocześnie fanem pływania na nieco większym sprzęcie pływającym (łódź motorowa, żaglówka) lub zapalonym wielbicielem jazdy po bezdrożach (np. na quadzie). Możliwość doczepienia do zestawu przyczepy z łodzią/quadem zarezerwowana jest już wyłącznie dla użytkowników kamperów.

Na co zwrócić uwagę przy wynajmie

Wypożyczenie pojazdu, który ma stać się naszym domem na tydzień czy nawet miesiąc należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Przeczytaj co jest ważne przy wynajmie kampera a co przy wypożyczeniu przyczepy kempingowej.

Wiemy już wszystko – jedziemy na wakacje!

Tak jak większość podejmowanych przez nas wyborów, tak i ten wakacyjny wybór pomiędzy kamperem a przyczepą kampingową mocno uzależniony jest od bardzo wielu czynników. Pisaliśmy ten mini poradnik w nadziei, że odpowiedź na zadane w nim pytania pomocnicze znacząco w tym wyborze może Wam pomóc i zminimalizować ryzyko (i koszty) ewentualnej pomyłki. Jeśli nie jesteśmy krezusami – wynajmujmy. Przy tym jeśli nie lubimy być ciągle w ruchu – wynajmujmy przyczepy. Jeśli ciągły ruch i adrenalina to nasze drugie imię – zdecydujmy się na wynajęcie kampera.

[1] Szacunkowe wyliczenia oparte o dostępne w internecie ceny sprzętu nie starszego niż dwa lata, na dzień 12.11.2018